The 2017 high school football playoffs are set to move into the second round.

15 Acadiana area teams are still playing for state titles in the respective classifications, with 8 hosting games this weekend.

Keep in mind, 32 teams qualified for the playoffs in each of the five Non-Select divisions, with the exception of the Class 1A bracket, which features 31, while the four Select divisions feature different numbers of teams in their respective brackets.

We'll begin with the Non-Select Division.

Class 5A

In Class 5A, there is one team left; as the Acadiana Wreckin' Rams, the #3-seed, will host Landry Walker, the #14-seed.

West Monroe is the top-seed in the 5A bracket.

View the complete Class 5A playoff bracket, here.

Class 4A

In Class 4A, Rayne and Cecilia remain.

Rayne, the #11-seed, will travel to #6-seed Leesville, while #14-seed Cecilia visits #3-seed Benton.

The top-seed in the 4A bracket is Edna Karr.

View the complete Class 4A playoff bracket, here.

Class 3A

In Class 3A, Kaplan, Church Point, Iota, Northwest, and Crowley are still alive in the playoffs.

#5-seed Kaplan will host #12-seed Iota, while #7-seed Church Point entertains #10-seed Jennings, #14-seed Northwest visits #30-seed Westlake, and #18-seed Crowley is at #2-seed Iowa.

Sterlington is the top-seed in the Class 3A bracket.

View the complete Class 3A playoff bracket, here.

Class 2A

In Class 2A, unfortunately, there are no local schools left.

Welsh is the top-seed in the Class 2A bracket.

View the complete Class 2A playoff bracket, here.

Class 1A

Wrapping up the Non-Select divisions, we go to Class 1A, where no Acadiana area schools remain.

West St. John is the top-seed in the Class 1A bracket.

View this week's complete Class 1A playoff bracket, here.


Now, we move we move on to the Select divisions.

Division I

In Division I, where there are 13 teams, there are no local teams, in which Evangel is the top-seed.

View the complete Division I playoff bracket, here.

Division II

In Division II, St. Thomas More and Teurlings Catholic are both still alive in the 14-team field.

#4-seed St. Thomas More hosts #5-seed Parkview Baptist, while #7-seed Teurlings Catholic will visit #2-seed University Lab.

De La Salle is the top-seed in the Division II bracket.

View the complete Division II playoff bracket, here.

Division III

In Division III, Notre Dame and Catholic-New Iberia are the remaining local teams in the 13-team field.

Notre Dame, the top-seed, and Catholic-New Iberia, the #3-seed both drew opening week byes, and both are at home this week, with Notre Dame hosting #8-seed Episcopal, while Catholic-New Iberia hosts #6-seed Calvary Baptist.

View the complete Division III playoff bracket, here.

Division IV

Finally, in Division IV, where 16 teams made the playoffs, Vermilion CatholicSt. Edmund, and Lafayette Christian are all still alive.

Vermilion Catholic, the top-seed, will travel to #9-seed Ouachita Christian, while #3-seed St. Edmund hosts #6-seed Ascension Catholic, and #4-seed Lafayette entertains #5-seed Catholic-Point Coupee.

View the complete Division IV playoff bracket, here.